Keni kohë që nuk vishni pulovrën tuaj të preferuar, shmangni takimet dhe intervistat e punës? Në Amerikë reth 1/3 e popullisë është e prekur nga zbokthi. Zbokthi është problem shumë I bezdisshëm- flokët duken sikur janë pis, shkakton kruarje, dhe rënie floku. Një tjetër problem që shkakton është dhe në lidhje me fytyrën; pasi ata të cilët vuajnë nga zbokthi, janë të prirur për krijimin e akneve dhe pucrave.
Ekzistojnë produkte të shumta kundra zbokthit, por ato nuk mund tju ndihmojnë në cdo rast ose mund dhe tju shkaktojnë alergji. Për situate të tilla janë disa zgjidhje në kushtet e shtëpisë, të cilat mund të jenë shumë më të efektshme sesa shampot kundra zbokthit. Nëse nuk keni alergji ndaj produkteve kundra zbokthit, atëherë ju këshillojmë t’a luftoni atë me këto zgjidhje në kushtet e shtëpisë dhe shampot vecanërisht për 
zbokthin.
Si mund të trajtohet zbokthi?
Këshillat e mëposhtme në kushtet e shtëpisë mund tju vijnë shumë në ndihmë për parandalimin dhe trajtimin e zbokthit. Mund t’ju duken si këshillat e gjyshes, por disa përbërës përdoren për prodhimin e shampove kundra zbokthit. Nëse I përgatisni vete maskat, do të keni zgjidhjen 100% natyrale për zbokthin tuaj, e cila është e efektshme, dhe sigurisht cfarë ka në përbërje do ta aplikoni në skalp.
 • Zgjidhja e parë për zbokthin është Aloe Vera. Fërkojeni xhelin e aloes verës në skalpin tuaj, lëreni për 10 minuta dhe lajini flokët tuaj me një shampo të lehtë. Bëjeni këtë në nënyrë të rregullt.
 • Në mënyrë që të trajtoni zbokthin, përdorni limonin, pasi ju ndihmon të kthejë balancën e pH në skalp. Përzjeni 15 ml vaj ara kokosi me disa pika limoni dhe masazhojeni në flokë. Lëreni në flokë gjatë gjithë natës dhe shpëlajini ditën e nesërme. Kjo maskë zvoglon sasinë e zbokthit në kokë.
 • Një trajtim tjetër I efektshëm kundra zbokthit është dhe përzjerja e një luge caji lëng limoni me 2 lugë caji uthull. Përzjerja duhet masazhuar në skalp dhe më pas të shpëlahet
 • Një tjetër recetë është dhe vaji I eukaliptit. Përzjeni disa pika me vaj me 20 ml vaj arrë kokosi dhe masazhojeni në skalp. Bëjeni këtë 2 herë në javë për disa javë.
 • Aspirina është mjaft e efektshme për eleminimin e zbokthit. Shtypni dy tableat dhe përzjejini me shampon. Lëreni këtë përbërje në skalp për disa minuta e më pas shpëlajeni atë
 • Kënaja është një prej zgjidhjeve më të mira dhe për rënien e flokut dhe për zbokthin. Ndihmon në rifitimin e shëndetit të flokut tuaj. Pluhuri I kënasë I përzjerë me përbërës tjerë është mjaft I efektshëm në trajtimin e zbokthit.
 • Një mënyrë tjetër për të kuruar zbokthin në shtëpi është dhe maska e flokëve me ullinj. Përzjeni vaj ulliri me vaj bajame. Fërkojeni përzjerjen në skalp dhe lëreni të veprojë për disa minuta, e më pas shpëlajeni atë.


Këshilla për kurën ndaj zbokthit
 • Masazhojini flokët rregullisht( për shembull kur aplikoni një maske ose gjatë shampos). Kjo stimulon gjakun të qarkullojë në skalp dhe ndihmon në zhdukjen e qelizave të vdekura.
 • Mundohuni të ndryshoni stilin e jetesës, nëse jeni shpesh i stresuar ky mund të jetë një shkak për zbokthin tuaj.
 • Sigurohuni që të konsumoni  vitamina B6, B12, zink, beta karroten dhe selenium në ushqimet tuaja
 • Shmangni përdorimin e tharëseve të nxehta
 • Kontrolloni produktet e flokëve, pasi ata mund t’ju shtojnë yndyrë në skalp dhe të krijojnë zbokth
 • Lajini flokët me shampo rregullisht
 • Shmangni përdorimin e kimikateve në skalp( si p.sh bojra)

Jearta Caushi

0 comments:

Post a Comment

About this blog

Powered by Blogger.

Recent Videos

Archives

Recent Video

/* * Easy Slider 1.7 - jQuery plugin * written by Alen Grakalic * http://cssglobe.com/post/4004/easy-slider-15-the-easiest-jquery-plugin-for-sliding * * Copyright (c) 2009 Alen Grakalic (http://cssglobe.com) * Dual licensed under the MIT (MIT-LICENSE.txt) * and GPL (GPL-LICENSE.txt) licenses. * * Built for jQuery library * http://jquery.com * */ /* * markup example for $("#slider").easySlider(); * *
*
  *
 • *
 • *
 • *
 • *
 • *
*
* */ (function($) { $.fn.easySlider = function(options){ // default configuration properties var defaults = { prevId: 'prevBtn', prevText: 'Previous', nextId: 'nextBtn', nextText: 'Next', controlsShow: true, controlsBefore: '', controlsAfter: '', controlsFade: true, firstId: 'firstBtn', firstText: 'First', firstShow: false, lastId: 'lastBtn', lastText: 'Last', lastShow: false, vertical: false, speed: 800, auto: false, pause: 2000, continuous: false, numeric: false, numericId: 'controls' }; var options = $.extend(defaults, options); this.each(function() { var obj = $(this); var s = $("li", obj).length; var w = $("li", obj).width(); var h = $("li", obj).height(); var clickable = true; obj.width(w); obj.height(h); obj.css("overflow","hidden"); var ts = s-1; var t = 0; $("ul", obj).css('width',s*w); if(options.continuous){ $("ul", obj).prepend($("ul li:last-child", obj).clone().css("margin-left","-"+ w +"px")); $("ul", obj).append($("ul li:nth-child(2)", obj).clone()); $("ul", obj).css('width',(s+1)*w); }; if(!options.vertical) $("li", obj).css('float','left'); if(options.controlsShow){ var html = options.controlsBefore; if(options.numeric){ html += '
  '; } else { if(options.firstShow) html += ''+ options.firstText +''; html += ' '+ options.prevText +''; html += ' '+ options.nextText +''; if(options.lastShow) html += ' '+ options.lastText +''; }; html += options.controlsAfter; $(obj).after(html); }; if(options.numeric){ for(var i=0;i'+ (i+1) +'

  Chat


  Blog Archive